Daj mi ešte šancu ( alebo o čom je metóda EFT )

by | Oct 27, 2008 | Články

42 ročný klient, ženatý, s dvoma deťmi, mladšie má len sedem mesiacov. Prichádza na odporúčanie kolegyne, ktorej sa v slabej chvíli zdôveril s problémom…. Manželka sa s ním chce rozviesť, on nechce. Vôbec si nevie predstaviť, čo ďalej. Spoločnú budúcnosť vidí v čiernych farbách, ale rodiny sa drží zubami nechtami…Vraj aká – taká istota je vždy lepšia než neistota. Už dávno vie, že vzťahový problém musí riešiť predovšetkým on sám. S ťažkosťami, rozpakmi a hanbou sa odhodláva priblížiť mi jeho podstatu. Občas vraj dostáva nevysvetliteľné záchvaty zlosti, nevie sa udržať, manželku a syna už viackrát fyzicky napadol. Slovné napádanie a vulgárnosti ani nepočíta. Rozčúli ho vraj všeličo, no uznáva, že niekedy aj úplná maličkosť. Napríklad, keď sa potkne o hračku, ktorá zabudnutá leží na dlážke. Zrazu „ chytí nervy“ a nespoznáva sám seba. Spamätá sa až vtedy, keď už tlčie hlava – nehlava každého, kto mu príde do cesty. V robote sa mu to nestáva, tam si dáva pozor. Spoločne skúmame a na škále od 0 do 5 meriame jeho schopnosť sebakontroly v rôznych situáciách a prostrediach. Zisťujem, že najnižšia je práve voči blízkym, ktorí mu preukazujú oddanosť. Aj bezbrannosť je vlastnosťou, ktorá ho provokuje. Pamätá sa na podobné incidenty ešte z vojenčiny, tam ho vytáčal jeden spolubývajúci. Zopárkrát ho zmlátil a odsedel si to pár dní vo vojenskej „base“. Potom mal dlho pokoj, bol presvedčený, že sa zbavil svojej nešťastnej povahy, ako to sám nazýval. V 24. rokoch sa oženil a onedlho na to zistil, že zápas so svojou náturou vôbec nevyhral. Nasledoval rozvod a po ňom druhý sobáš. Nová žena nepátrala po dôvodoch rozvodu a ani on si stále nepripúšťal,, že rozpad manželstva nastal v dôsledku jeho nekontrolovanej agresivity. V súčasnosti je teda ženatý druhý raz a nechce prísť o rodinu. Manželku aj deti má rád a vždy, keď ho zlosť prejde, prosí o odpustenie. Aj desaťkrát, kým ho žena slovne neubezpečí, že je všetko v poriadku. Tak to išlo posledné dva roky a on dúfal, že to tak pôjde aj naďalej. Darmo ho prosila, aby sa šiel liečiť. Odmietal to, lebo bol presvedčený, že ho nik cudzí nepochopí a nepomôže. Stále tvrdil, že „toto už bolo naposledy“… skrátka, že má seba „ pod kontrolou“. Teraz už uznáva, že precenil svoje schopnosti. Manželkin návrh na rozvod ho konečne „zlomil“ a naštartoval snahu vyhľadať odbornú pomoc. Klientovi som navrhla liečbu prostredníctvom Emotional Freedom Techniques a on – v stave najväčšej núdze – ponuku prijal, lebo inak hrozilo, že stratí nielen rodinu, ale aj posledné zvyšky sebaúcty. Tak sme sa teda pustili do práce…Emotional Freedom Techniques ( skratka EFT ) sa s úspechom používajú pri rôznych osobných problémoch, vzťahových ťažkostiach, psychických poruchách i psychosomatických bolestiach. Terapeut počas 1. sedenia  (prípadne niekoľkých nasledujúcich ) vedie klienta ku zvládnutiu potrebnej metodiky a on doma potom pokračuje na riešení problému- na tom, čo chce u seba zmeniť, uzdraviť či zharmonizovať.

Samotná metodika spočíva v :


1. špecifikácii problému – čo, kde, kedy, za akých okolností, s akými pocitmi sa deje… (čím presnejšia formulácia tým lepšie),
2. stimulácii (naťukávaní) energeticky aktívnych bodov na meridiánových dráhach pri súčasnom vyslovovaní formulky „napriek tomu, že…..( mám taký a taký problém ) … mám sa plne a kompletne rád/a a plne sa prijímam“. Pred začiatkom a po dokončení je dobré zmerať intenzitu problému (napríklad tzv. kinestetickým testom). Tak zistíme, či tam nezostali zvyšky negatívnej energie (v horeuvedenom prípade emócie hnevu, nenávisti, náladovosti, odporu…). Ak áno, skúšame použiť ďalšie vhodné formulky a ťukáme ( preklepávame ) dané body. Metodika je celkovo nenáročná, pre väčšinu ľudí pochopiteľná a zvládnuteľná. Počet bodov na tele, na ktoré sa ťuká prstami, je ľahko zapamätateľný. Ak by sme mali riešiť agresívne správanie klienta klasickými psychoterapeutickými postupmi, možno by sme použili niektorý z tzv. behaviorálnych postupov na zvládanie seba samého, čo by trvalo nepomerne dlhšiu dobu než pri použití metodiky EFT. Možné je však aj to, že ani po roku by klient nedospel k plnej sebakontrole a sebaovládaniu. Preto sa nám metóda ETF javí ako jedna z najrýchlejších a najefektívnejších pri liečbe akýchkoľvek emočne ťažko zvládnuteľných stavov.