Depresia – súmrak duše

by | Nov 10, 2008 | Články

Depresia je duševná porucha, ktorá má viacero príčin. Netreba si však mýliť príčinu ( zdroj, prameň ) poruchy s jej spúšťačom. Spúšťačom môže byť hocičo, u sekundárnej /reaktívnej depresie to býva najčastejšie smrť blízkeho človeka, opustenie partnerom, strata zamestnania  a podobne. Čiže vonkajšie okolnosti, ktoré každý človek pociťuje ako ťaživé. Pri primárnej depresii však spúšťač nevidíme. Jednoducho sa človek istého rána zobudí a je mu veľmi zle, nechce sa mu vstať z postele, nemá vôľu žiť. Tu by sme varovné príznaky hľadali ťažšie. Pri tejto forme depresie je naozaj laikovi ťažké pochopiť, kde sa tá porucha berie, aké sú jej príčiny.

1. Z čoho pramení depresia? Predchádzajú jej varovné príznaky?

Osobne rozlišujem trojakú úroveň príčin – fyzickú, duševnú a duchovnú. Fyzickú rovinu príčin má klasická medicína pomerne dobre prebádanú. Bolo zistené, že depresia vzniká ako následok  biochemickej nerovnováhy v mozgu, najmä ak mu chýbajú také dôležité látky, ako je serotonín a dopamín. Sú ľudia, ktorým postačí takáto informácia – že chýbanie určitých látok vyvoláva depresiu, podobne ako chýbanie inzulínu cukrovku. Vec sa má jednoducho : ak dodáme tieto látky do tela v podobe tabletiek, porucha zmizne. S malým háčikom – že tabletky treba jesť dlhodobo, v nejednom prípade do konca života, z čoho majú najväčšiu radosť svetové farmaceutické firmy. Položme si teda  otázku, prečo u jedného človeka mozog nefunguje tak, ako by mal, kým u druhého je všetko v poriadku? Odpoveď je v príčinách vyššieho rádu – na úrovni duševnej a duchovnej. Niektorí ľudia majú predispozíciu pre túto poruchu, sú psychicky zraniteľnejší a tvrdšie okolnosti života dokážu ich dušu poriadne „zjazviť“. Pri  práci rodinnej terapeutky často registrujem psychickú nerovnováhu nielen u klienta, ale aj v jeho rodovej línii, niekedy až v troch generáciách dozadu. Nedávno som pracovala s klientom s ťažkou formou depresie , vzniknutej bez evidentného spúšťača (ak neberieme ako spúšťač bežný pracovný stres), ktorý mal v rodovej línii až  tri samovraždy svojich predkov. Okrem toho, že ľudský duch registruje poruchy v rodinnom systéme a  snaží sa na ne upozorniť svojím  ochorením, registruje aj vlastné – na prvý pohľad neviditeľné – poruchy, vzniknuté ešte pred narodením. Vznik ochorenia je z môjho pohľadu dômyselný varovný systém, ktorým sa telo, duša a duch  snaží dostať späť do rovnováhy, nájsť správne riešenia , ba dokonca „liečiť“ rodinné vzťahy, ak je to potrebné. 

2. Stúpa počet ľudí trpiacich depresiou?

Áno, zdá sa, že stúpa. Svedčia o tom celosvetové štatistiky, ale stačí, keď sa pozriem na „minievidenciu“ v mojej súkromnej praxi. Ročný prírastok nových klientov je možno aj dvojnásobný oproti predchádzajúcim rokom.

3. Trpia depresiou aj deti?  

Áno, mnohí sa pozastavia nad tým, „z čoho už len môže mať dieťa depresiu“… Najmä ak vyrastá v navonok v bezproblémovom prostredí. Ale je to tak. Pretrvávajúci smútok a podráždenosť, strata záujmu o rôzne aktivity, poruchy spánku a koncentrácie pozornosti , diagnostikované ako depresia, sa nevyhýbajú ani detskému veku. 

4. Ako sa depresia najčastejšie prejavuje?

Hlavným príznakom v psychickej rovine je porucha nálady – pretrváva smutná, úzkostná nálada, alebo pocit prázdna. Niekedy tiež nervozita a nadmerná podráždenosť. Človek má pesimistické myšlienky, podceňuje sa, cíti sa neschopný a bezmocný. Často obviňuje seba z rôznych, aj iracionálnych dôvodov. Stráca  chuť žiť,  chýba mu vôľa čokoľvek robiť, nebaví ho ani sex.  Má potiaže s pamäťou a  sústredením, čo je veľmi nepríjemné najmä u detí a mladistvých, keďže  neúspech v škole  utvrdzuje žiaka v  sebapodceňovaní. Na fyzickej rovine sa porucha prejavuje  hlavne silnou únavou. Takmer vždy tu dochádza k úbytku energie, človek je väčšinu dňa ospalý, malátny. Niekedy stráca chuť do jedla, v iných prípadoch sa naopak prejedá. Môže mať aj ďalšie telesné príznaky, ako je bolesť hlavy, stuhnuté svalstvo a iné. Takýto človek veľmi stráda aj v duchovnej rovine : Vnútorná bolesť , úzkosť alebo prázdnota je natoľko silná až neznesiteľná, že si kladie otázku, či má život vôbec zmysel. Myšlienky na samovraždu  môžu mať aj nutkavý charakter. Duch trpí stratou ideálov, povrchnosťou a otupelosťou  tejto doby, pošliapavaním všeobecne platných hodnôt .  

5. Má depresia sezónny charakter?

Niektoré formy depresie majú sezónny charakter. Aj u bežných ľudí bez diagnostikovanej depresie  sa v sychravom jesennom a zimnom období vyskytuje často pochmúrna nálada. U ľudí s diagnostikovanou  depresiou táto meteorosenzitivita ešte umocňuje ich  vrodenú alebo získanú dispozíciu pre vznik poruchy. Na intenzitu svetla  reaguje malé okrúhle teliesko, uložené uprostred mozgu – epifýza. Čím menej denného svetla máme s blížiacou sa zimou, tým menej „životabudiacich“ látok táto žľaza tvorí.  

6. Kedy je dobré vyhľadať odborníka?

Vždy, keď  pochmúrna nálada trvá dlhší čas  a nepomáhajú bežné povzbudzovače – ako  láska, sex, zaujímavá práca, rozhovory s priateľmi… Mnoho ľudí používa alkohol ako bežný povzbudzovač, čo je z dlhodobého hľadiska  nebezpečné a na ozajstnú depresiu nefunguje. Rovnako neúčinné sú rady typu „zlepši si náladu“, „zabudni“, „nerieš to“…., ktorými nás kŕmia príbuzní v dobrej vôli, že pomôžu.  Iní ľudia, najmä „silní chlapi“ ( teda tí, ktorí majú predstavu, že musia byť vždy a za každých okolností silní ) sa snažia depresiu prekonať vlastnou vôľou. Žiaľ, nejde to !!!  Keď to teda zhrniem – odborníka treba vyhľadať vždy, keď je niečo nad naše sily. V prípade depresie ( aj ľahkej ) netreba príliš otáľať.

7. Ako sa dá depresia liečiť?

Na to  majú psychológovia a psychiatri často odlišný názor. Z môjho pohľadu, pri ťažkej forme depresie je najúčinnejšia kombinácia antidepresív s psychoterapiou, pri ľahšej poruche najmä psychoterapia, u detí  treba vždy preskúmať aj rodinné pozadie a liečiť poruchy vo vzťahoch. Vo svojej praxi využívam okrem klasickej psychoterapie a rodinnej terapie aj alternatívne metódy duchovného uzdravovania ( tzv. Spirituálnu terapiu alebo v skratke SRT ) a momentálne skúmam aj účinky  EFT ( Emotional  Freedom Techniques ). To je ďalšia  progresívna metóda  umožňujúca harmonizáciu psychiky.

9. Laici spomínajú aj popôrodnú depresiu. Má tento stav niečo spoločné s ozajstnou depresiou?

Áno, popôrodná depresia existuje a môže mať rôznu intenzitu. Najľahším stupňom je mierna emočná rozladenosť, ktorej spúšťačom bývajú hormonálne zmeny,  umocnené únavou a nedostatkom spánku v prvých dňoch po narodení dieťatka. Pesimistická nálada a plačlivosť  sa zmierňuje, pokiaľ má žena dostatok opory vo svojom blízkom okolí. Tento stav rýchlo odoznieva aj bez  odbornej pomoci. Skutočná popôrodná depresia prichádza  časovo v neskoršom období, niekoľko týždňov až mesiacov po pôrode. Podľa štatistík sa vraj týka každej šiestej ženy, hoci odbornú pomoc vyhľadá máloktorá. Symptómy ako strata záujmu o dieťa, spochybňovanie svojej schopnosti byť matkou, problémy so spánkom, s jedlom a  myšlienky na samovraždu, sú už alarmujúce a vyžadujú odbornú pomoc.